THE JOURNAL

I create artwork that invites
moments of calm, helping us connect
more deeply with ourselves.

A Poetic Suggestion

May 17, 2023

My solo exhibition “A Poetic Suggestion” (“Mekana Şiirsel Bir Öneri” in Turkish) opened on April 27th, 2023 at Galeri Bosfor in Istanbul, Turkey and will be on view until May 31st. From creating the ceramic sculpture to deciding how to display the pieces in the gallery this exhibition has been such a fun adventure. The team at Galeri Bosfor was amazing and the show would not have come together as perfectly as it did without them!! I wish you will be able to see the show in person, but if not I hope this post will help you feel like you have!!

Photography by Kayhan Kaygusuz


I also took a video of the exhibition which you can watch below:


If you would like to learn more about the work and the ideas that went into making the work, please keep reading. I have included the press releases (in both English and Turkish) below:

YASHA BUTLER

A Poetic Suggestion

27.0431.05.2023

Galeri Bosfor welcomes Yasha Butler’s  A Poetic Suggestion from April 27th to May 31th. In her first solo show in Istanbul, Yasha showcases her minimalist, elegant, and organic ceramic work.

From her beginnings as a designer and interior architect, Yasha shifted her focus to art with a primary interest in ceramics. In her work, she seeks simplicity by balancing what is essential, necessary, and understated with a delicate sense of beauty. While working as an interior architect, she sought to create calm and inviting environments. This perspective informs her art as she turns to clay to make spaces more vibrant and meaningful. The artist’s vessels, with earthy textures and muted tones evoke the contradiction of a contemporary artifact. Her sculptural approach avoids any overt historical context, creating a sense of timelessness.

A Poetic Suggestion presents forms that calm the environment, creating soft lines and moments of focus. Her work conveys the reduced form and subtlety of an irregular, natural, imperfect, and undeniably handmade object.  The clay form communicates a calm moment of reflection for the beholder.  Yasha creates beauty and balance by undermining the expected geometry of the piece. Her work is evolutionary, producing new forms in the footsteps of those that came before.

In her own words, Yasha seeks to balance nature with the human creation. “I create art to help us pause and take a break. My work takes cues from nature, yet there are also marks of the human hand. They evoke ancient artefacts, yet they also embody a contemporary sensibility. The pieces feel familiar yet also of faraway lands. My hope is that these qualities make it hard for our minds to pinpoint exactly where in space and time these pieces should exist, bringing us into a moment of meditative contemplation. Possibly even bringing us back to the moment of the initial singularity, reminding us how we are all connected.”

About Yasha Butler

Yasha Butler studied Design and Environmental Analysis at Cornell University (2001) and Jewelry & Metalsmithing at The Rhode Island School of Design (2016). She has worked with ceramics at Laney College, Penland School of Crafts, Haystack Mountain School of Crafts, and Nuray Ada Atelier. She has been a visiting artist at the New York Museum of Arts and Design, Watershed Center for Ceramic Arts, and Harvard Ceramics. She lives and works in Ireland.


YASHA BUTLER

Mekâna Şiirsel Bir Öneri

27.0431.05.2023

Galeri Bosfor, 27 Nisan – 31 Mayıs tarihleri arasında Yasha Butler’ın Mekâna Şiirsel Bir Öneri isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisinde Yasha Butler, toprak renklerinin hâkim olduğu seramik parçalarıyla “sade, zarif ve organik” sanat pratiğini ortaya koyuyor.

Kariyerine tasarımcı ve iç mimar olarak başlayan Yasha Butler, zamanla yalnızca sanat üretimine odaklanır. Üretimlerinde güzellik hissini kaybetmeden sadelikten faydalanmak üzere basit, gerekli, abartısız olanı arar. İç mimar olarak çalıştığı zamanlarda yarattığı minimalist mekânlarda bir eksiklik hisseder. Sakin ve davetkâr hissettiren ortamlar yaratmak üzere boşluğu daha canlı ve anlamlı kılacak bir nesne arayışı ile kile yönelir. Sanatçının sanki toprak altından çıkarılmış gibi arkaik bir dokuya ve renge sahip kil kapları, işlevsizliği üzerinden tarihi bağlamından ayrılır.

Mekâna Şiirsel Bir Öneri sergisinde Yasha Butler, yerleştiği mekânın sesini kısan, ortamını sakinleştiren ve hatlarıyla yumuşatan formlar peşindedir. Bir şiirin insan ruhuna iyi gelen havasını, kil malzemeyi biçimlediğinde ortaya çıkan düzensiz, doğal, kusurlu ve el yapımı nesneye aktarır. Bu nesne, sanatçının mekâna taşıdığı ambiyans ile izleyiciyi rahatlatan ve ilham veren davetkâr bir iletişimin de aracıdır. Güzelliği ve dengeyi, parçanın mükemmel geometrisini bozarak yaratan sanatçı, hep bir önceki formun izinde yeni parçalar üreterek kendi pratiğinde bir dönüşümü takip eder.

Yasha Butler pratiği üzerine şunları söylüyor: “Durup bir ara vermemize yardımcı olmak için sanat üretiyorum. Çalışmalarım doğadan ilham alıyor ama insan elinin izlerini taşıyor. Arkaik nesneleri çağrıştırıyor ama aynı zamanda çağdaş bir duyarlılığı da içeriyor. Parçalar tanıdık geliyor ama aynı zamanda uzak diyarlardan. Umudum, bu niteliklerin zihinlerimizi kurcalaması ve eserlerin nereye ve hangi zamana ait olduklarını belirlemeyi zorlaştırarak bizi meditatif bir tefekkür anına sokması. Hatta mümkünse bizi ilk tekillik anımıza geri götürerek, birbirimize nasıl bağlı olduğumuzu hatırlatması…”

Yasha Butler hakkında

Yasha Butler, lisans eğitimini Cornell Üniversitesi Tasarım ve Çevre Analizi Bölümünde 2001 yılında tamamladı. 2016 yılında Rhode Island School of Design Takı-Metal İşleme Bölümünde eğitim aldı. Laney College, Penland School of Crafts ve Haystack Mountain School of Crafts ve Nuray Ada Atölyesinde seramik çalıştı. New York Sanat ve Tasarım Müzesi’nde ve Watershed Seramik Sanatları Merkezi’nde ve Harvard Ceramics’te misafir sanatçı olarak bulundu. İrlanda’da yaşıyor ve çalışıyor.


If you would like to see the catalog & pricelist for the work in this exhibition
please fill out the contact form at the bottom of this page
or email me at yasha@yashabutler.com
and I would be happy to send it to you!

Leave a note

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

LEarn more

About

Hi, I’m Yasha Butler. I am a ceramic artist, sculptor and designer who is passionate about helping people with an understated aesthetic transform their interiors. From large sculptural vessels to simple accessories, I work with clay to create objects that add a sense of poetry to the spaces we live in.

My style is simple, elegant and organic. And, I am a minimalist who adores the beauty of the imperfect.

Hi, I’m Yasha Butler. I am a ceramic artist, sculptor and designer who is passionate about helping people with an understated aesthetic transform their interiors. From large sculptural vessels to simple accessories, I work with clay to create objects that add a sense of poetry to the spaces we live in. 

My style is simple, elegant and organic. And, I am a minimalist who adores the beauty of the imperfect.

Meet Yasha

CONTACT

I'd love to hear from you! Please fill out the form  or send a note directly to yasha@yashabutler.com. I'll respond within 48 hours, Monday through Friday.

SUBMIT FORM

Thank you.

Your message has been sent. We'll be in touch shortly.

FOLLOW ON INSTAGRAM